ძებნა

Wednesday, January 29, 2014

გიორგი ნატროშვილის 'ოსტატის საიდუმლო'.

გაკვეთილის  თემა
გიორგი ნატროშვილის ,,ოსტსტის საიდუმლო''.
საფეხური დაკლასი
პირველი საფეხური მე–4 კლასი
ინტეგრირებული საგნები
და მასწავლებლების გვარი და სახელი
ქართული ენა /ლალი ბიჩინაშვილი.
მათემატიკა/ქეთევან ზარნაძე 
მოსწავლეთა რაოდენობა
4
განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე მოსწავლეთა
რაოდენობა და პროფილი       
 
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი
წაკითხული ტექსტის გააზრება, უცხო სიტყვების ახსნა მსგავსი შინაარსის მქონე სიტყვებით/სინონიმები./ტექსტიდან მოკლე შინაარსის გადმოცემა, კითხვებზე პასუხის გაცემა,საგნის
მოქმედების ან მდგომარეობის აღმნიშვნელი სიტყვების პოვნა,ზმნის ფუძის მონახვა. 
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ და ინდიკატორები.    –ლიტერატურული ტექსტის კითხვა და ანალიზი  –წაკითხულის გააზრება, შეფასება, დასკვნების გაკეთება დასაკუთარი აზრის დასაბუთება
.  –მოქმედ პირებთან გასაუბრება.
   –დიალოგზე დაკბირბება.
     –სხვადასხვა დროში თხრობა.
      –საგანთა შორის კავშირის დამყარება(მათემატიკასთან).
      
თანმიმდევრობა / აქტივობებიაქტივობა1.–კითხვისათვის მზადება(6 წუთი)
დაფაზე იწერწბა ხალხური გამონათქვამი:,,თუ შენ დაკარგე ფული–არაფერი დაგიკაეგავს, თუ დაკარგე ჯანმრთელობა–დაგიბრუნდება,თუ დაკარგე მადლი
ყველაფერი დაგიკარგავს.''
კლასი იყოფა ორ პატარა ჯგუფად.თითოეული თავის
მოსაზრებას გვთავაზაბს. გამონათქვამის ირგვლივ აუცილებელია მოსაზრების დასაბუთება. მასწავლებე–
ლი არ  ერევა მოსწავლეების პასუხებში(ის გეზის  მიმცემია, რათა სწორად წარმართოს დისკუსია და ის არ გადაიზარდოს დაპირისპირებაში).მოსწავლეები იხსენებენ  მაგალითებს ცხოვრებიდან. განსაკუთრებით ყურადღება გამახვილდება
,,მადლის დალარგვაზე''. ამ ეტაპზე მთავარია არა მარტო მხოლოდ  ჭეშმარიტების ძიება, არამედ –დისკუსიის ხელოვნების თანდათანობით დაუპლებაც:მოსმენა, სხვისი აზრის პატივსცემა, საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბება და დასაბუთევა.
აქტივობა2.–ტექსტის კითხვა(შინაარსის რეალიზება)(6წუთი).
მასწავლებელი კითხულობს ტექსტის ოთხ აბზაცს . შემდეგ  კითხვას განაგრძობს  კითხვაში გაწაფული ორი ან სამი  მოსწავლე. შემდეგ განმეორებით კითხვის დროს მოსწავლეების ძალბეთი  იძებნება მათთვის უცხო სიტყვები  და იხსსნება. მმმათივე მონაწილეობით.
დააკვირდებიან  რომელიმე  სიტყვას წინადადებაში და შემდეგ ხდება სიტყვათა  გათვალსაცინოებაზე  მუშაობა, ახლად  ახსნილ  უცხო  სიტყვებს თუ  გამოთქმებს  გამოიყენებენ სხვადასხვა  წინადადებებში.
    ტარდება გამოკრებით კითხვა. მასწავლებლის მიერ  დასმული პირველი დონის კითხვა ახალგაზრდა მხედარს?–,,ვაჟკაცობაუქო ჭაბუკს,მარჯვენა  დაულოცა და შინ გაისტუმრა.''2)–რა შეპასება მისცა  ჭაბუკმა  ოსტატს?–,,ოსტატი კაცისა მარტო ხელი და თვალი  კი არა, ფეხიც ოსტატი ყოფილაო.''–ამის შემდეგ  მეცოდინება , რა მადლი გქონია.''
     აქტივობა3–გეგმის შედგენა(7 წუთი).
მოსწავლეები ტექსტს ყოფენ ნაწილებად და ასათაურებენ(აქტივობების რვეული  დავალება N1)  
            გეგმა:ა)ახალგაზრდა  მხედრის სიხარული
                     ბ)ერეკლე მეფის გაკვირვება.
                   გ)მეომრისა დამჭედლის  შეთანხმება.
                    დ)პირობის შეშლა.
                     ე)მოულოდნელი ხიფათი.
                    ვ)ოსტატის მადლი.
                     ზ)ოსტატის საიდუმლო.
   აქტივობა4.–ორთოეპიასა და ორტოგრაფიაზე მუშაობა(3)
          დაიმახსოვრე, როგორ წარმოითქმის  და იწერება:
  ვაჟკაცობა, ბრძოლის ,ქარქაშში, გაასწორებს,მოგცემ,შეატრლ–შემოატრიალა,გარეთ....
   აქტივობა5–დიალოგზე დაკვირვება(2 წუთი.)
რამდენი ადამიანის  საუბარია  ტექსტში  გადმოცემული(3–მეფის, ჭაბუკის  და ოსტატის.)
    აქტივობა6–(3წუთი)–კითხვითი და ჩახილის წინადადებების  ამოკითხვა
  ,,ხმალს რატომ ქარქაშში არ  აგებ?'(კითხვითსიტყვიანი)
    ,,ერთხელ დაჰკარი ფეხი და ამაში გინდა თუმანი აიღო?''(არაკითხვითსიტყვიანი)
     –აგრე იყოს!
––ამის შემდეგ მეცოდინება რა მადლი გქონია!(მადლიერების    გამომხატველი)
   აქტივობა 7–შეჯამება.
   მოსწავლეები აჯამებენ  რა გაიგეს ახალ გაკვეთილზე.(გაიგეს ოსტატის ფასი მისი საიდუმლო–ოსტატიკაცის მარტოხელი და თვალიკი არა, ფეხიც ოსტატი ყოფილა, მიხვდნენ რა მადლი ჰქონია ოსტატს...)
    აქტივობა8–შეფასება(2წუთი).
  გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი კლასთან ერთად აფასებს რამდენიმე მოსწავლეს,შეფასებისას მასწავლებელი ითვალისწინებს შემდეგ პარამეტრებს:(განმავითარებელი შეფასების ფორმებს).
    1.–პრაქტიკული მუშაობა(ორგანიზებულობა, შემოქმედებითობა, მასალის ფლობა.)
    2–მჯელობა კლასში(აქტიურობა, პარტნიორთან და ჯგუფთან ერთად,კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა).
    3–პრეზენყაცია(საკუთარი აზრის დასაბუთება).
     აქტივობა9–საშინაო დავალება(2წუთი).
      ,,ოსტატის საიდუმლო''. წერითი დავალება N2 გეგმის მიხედვით ტექსტის შინაარსის გადმოცემა(აქტივობების რვეულში–დავალებაN4 ჩაწერა).
 შეფესება                       განმავითარებელი .       
საკლასო მენეჯმენტი სახელმძღვანელო:მაღლაკელიძე–ქართული ენა IV კლასი, დაფა, ცარც

No comments:

Post a Comment